Kosmeetikatoodete mõju inimesele ja keskkonnale

Pulk, Kätlin (2015) Kosmeetikatoodete mõju inimesele ja keskkonnale. [thesis] [en] The Impact of Cosmetical Products on Humans and the Environment.

[thumbnail of Pulk-Kätlin-Lõputöö-kosmeetikatoodete-mõju-organismile-ja-keskkonnale.pdf] PDF - Published Version
Restricted to Registered users only

Download (970kB)
[thumbnail of lihtlitsents] Image (JPEG) (lihtlitsents) - Other
Restricted to Registered users only

Download (708kB)

Abstract

Töö peamisteks uurimisülesanneteks olid: 1) anda ülevaade läbimüüdud kosmeetikatoodete kogustest; 2) uurida kosmeetikatoodete mõju keskkonnale, arvestades neis olevate lisaainete sisaldust; 3) anda ülevaade kui teadlik on tarbija ning uurida, mille põhjal tarbija toodangut valib. Kosmeetikatoodete statistilised andmed põhinevad Saarema Kaubamaja eelmise aasta oktoobri- kuni detsembrikuu tulemustest. Lõputöös on kirjeldatud kosmeetikatoodete liigitust erinevate nahatüüpide korral ning erinevatel aastaaegadel. Uuritavateks kosmeetikatoodedeks/ hügeenitoodetseks valiti duššigeelid, šampoonid, vedelseebid, kreemid. Kõikides nendes toodetes vaadeldi viite enam kasutavat lisaainet. Nende ainete põhjal koostati 24 erinevat tabelit, mille põhjal uuriti lisaainete mõju inimesele ja keskkonnale. Tõdeti, et kasutatakse nii looduslikke ühendeid, mille lagundamisega saab loodus ise hakkama, kuid palju kasutatakse sünteetilisi ühendeid, mis on nii inimesele kui loodusele kahjulikud ja mis ei lagune. Sünteetilisi aineid on lihtsam hankida ja nad on tunduvalt odavamad, kui looduslikud ained. Töö raames on vaadeldud kaubamaja müügitulemusi ja populaarseimaid brände, mida tarbijad eelistavad. Saadud andmete põhjal on koostatud läbimüügi graafikud, mis käsitlevad ostetud toodete koguseid (tükk) kolme kuu lõikes. Eraldi on tehtud graafikud populaarsemate brändide toodetega, kus on välja toodud šampoonide, vedelseepide, duššigeelide ja kreemide (näo ja käte) populaarsemad brändid. Kõikides toodetes, mida oli kokku 138, uuriti viite suurima sisaldusega koostisainet. Šampoonides leiti 20 erinevat kahjulikku ainet. Nende hulgas oli kümme toksilist ainet, neli bioloogiliselt mitte lagunevat ainet, kaks ohtlikku ainet veeorganismidele ja nelja aine hulgas oli ohtlik gaas, allergeen ja värvaine. Kreemides oli 17 kahjulikku ainet. Nende hulgas oli üheksa bioloogiliselt mittelagunevat ainet, neli ainet oli ohtlikud veeorganismidele, kolm toksilist ainet ja üks sünteetiline õli. Duššigeelide ainete anaüüsil leiti kaheksa kahjulikku ainet. Viis ainet oli ohtlikud veeorganismidele, kaks bioloogiliselt mittelagunevat ainet ja üks aine oli allergeen. Vedelseepides tuvastati 3 kahjulikku ainet. Nende hulgas oli ohtlik aine veeorganismidele, toksiline aine ja allergeen. Viimaseks uurimisülesandeks oli selgitada kui teadlik on tarbija ning mille põhjal ta tooteid valib. Selleks koostati küsitlus. Vastajaid oli kokku 44, kelle seas oli nii mehi kui naisi. Küsitlusest selgus, et tarbija valib tooteid hinna järgi. Autori arvates tuleks tarbija tähelepanu suunata ka koostisainetele, et nad teaksid, mida tooted sisaldavad. Hinna kõrval hakkaksid tarbijad suuremat tähelepanu pöörama ka lisaainetele. Inimesed soetasid endile tooteid erinevatest kohtadest.

Abstract [en]

This graduation thesis focuses on the topic of cosmetic products’ ingredients, trying to figure out whether and how the ingredients of cosmetic products influence consumers and the environment. The aim was to research whether consumers select cosmetic products by their ingredients and if they take notice of the environmental and physiological influences of those ingredients and the data of the sales statistics of dangerous substances. Statistical data originate from Saaremaa Kaubamaja’s last year sales results from October to December. The products selected for the research included shampoos, shower gels, soaps and creams (face creams, hand creams etc.). The graduation thesis contains a theoretical and an empiric part. The theoretical part gives an overview of cosmetics history. The research deals with the classification of cosmetic products and also observes hair and skin care for different skin types. The theoretical part also gives an overview of skin care stages during different seasons. Daily care products sales statistics and the comparison of the ingredients are presented. To identify the effects of ingredients the tables of additives, characterising their effects, were drawn for all the product lines. Based on the tables hazardous substance analysis was compiled by product lines and companies. It was compared which of the most dangerous substances are used most often, and what impact they have on people and the environment. The sales results were compared and consumer awareness of product ingredients was surveyed. The research indicates that in many cases consumers should prefer Estonian products because local brands use less harmful ingredients. The additives used in cosmetic products influence the environment because most compounds used are biologically degradable, toxic, harmful to the water organisms, or the ingredients are harmful fragrance substances and dyes. The research analysis shows that consumers choose products mostly by their price and do not take notice of the products’ ingredients.

Item Type: thesis
Advisor: Viiu Sillaste
Subjects: Environmental Technology > Environmental Protection > Environmental Impact Assessment
Divisions: Institute of Technology and Circular Economy > Environmental Technology and Management
Depositing User: Kätlin Pulk
Date Deposited: 17 Jun 2015 06:03
Last Modified: 03 Sep 2019 10:40
URI: https://eprints.tktk.ee/id/eprint/972

Actions (login required)

View Item View Item