Scheeli mõisa taaselustamine Pirita Kosel

Sander, Aet (2014) Scheeli mõisa taaselustamine Pirita Kosel. [thesis] [en] Rediscovering Scheel mansion in Pirita Kose.

[thumbnail of Scheeli mõisa taaselustamine Pirita Kosel.doc] Microsoft Word - Published Version
Restricted to Registered users only

Download (126kB)
[thumbnail of V layout A0.PDF] PDF - Presentation
Restricted to Registered users only

Download (6MB)
[thumbnail of III layout A0.PDF] PDF - Presentation
Restricted to Registered users only

Download (27MB)
[thumbnail of II layout A0.PDF] PDF - Presentation
Restricted to Registered users only

Download (33MB)
[thumbnail of IV layout A0.PDF] PDF - Presentation
Restricted to Registered users only

Download (68MB)
[thumbnail of I layout A0.PDF] PDF - Presentation
Restricted to Registered users only

Download (81MB)
[thumbnail of VI layout A1.PDF] PDF - Presentation
Restricted to Registered users only

Download (20MB)

Abstract

Käesolevas projektis on käsitletud Tallinnas, Pirita Kosel, Pirita jõe kaldal asuva Scheeli mõisa taaselustamist. Asukoha valimisel sai määravaks looduse lähedus, maastikku reljeef ning võimalus kavandada mitmekülgselt kasutatavat ala. Teisalt mängis suurt rolli antud ala hetke olukord ning suur soov taastada kunagine populaarne suvemõisa piirkond lisades juurde uusi funktsioone. Muinsuskaitse nõuetest lähtuvalt saab säilinud mõisakompleks uue funktsiooni Perekeskuse näol, kunagi vene vägede korraldatud massihukkamispaika on kavandatud mälestusmärk ning arvestades käesoleva ala harmoonilist ja loodusrohket olemust on sinna planeeritud ka Tervise ja Taastusravikeskus. Perekeskuse planeerimisel mõisa seinte vahele on lähtutud maksimaalse säilitamise printsiibist. Ruumiprogrammis on olulisemad kohvik, loengusaal, treeningsaal, kolm tegevustuba ja väikelaste päevahoid. Mõisahoovi on planeeritud keskne väljak, mis ühendab peahoonet ja tiibhooneid, laste mänguväljak ning välikohvik. Tervise ja taastusravikeskuse kavandamisel sai määravaks loodusliku reljeefi ja hoone ühendamine. Hoone ruumiprogramm jaotub tinglikult neljaks – ülemine nõlvapealne korrus vastuvõtuhalli, restorani ja konverentsiruumiga. Kolmandal korrusel taastusraviosakond ja spaa, mis langeb läbi kahe korruse ning teine, esimene korrus on majutusfunktsiooniga. Kavandatud memoriaal mälestab 1941 a. massihukkamise ohvreid ning arhitektuurselt on vana ja uue sümbioos. Kavandatavat kolme objekti ühendab sujuvalt sillutatud sihid ja platsid ning nõlvast allajuhtivad laudtrepid. Platsidele on planeeritud istumisalad ja mõisahoovi ka hooajaline välikohvk. Mugav ligipääs on nii jalgsi liiklejale kui ka autoga saabujale. Suurem parkla asub ala lääne küljes, mis teenindab normidekohaselt Tervise ja taastusravikeskuse külastajat ning on võimalus siseneda ka ala ida küljest kulgevat teedpidi, mis viib mõisa lähistele. Kokkuvõttes võib öelda, et on püütud luua võimalikult multifunktsionaalne ala, mis kasutab ära olemasoleva keskkonna võlu ning samal ajal seda täiendada.

Abstract [en]

This project is about redescovering Scheel mansion that is located in Tallinn, Pirita Kose on the bank of Pirita river. When searching the area became decisive the nature around, landscape relief and the opportunity to greate multifaceted place. Secondly the situation that takes place now on site and the desire to graete and restore forgoten mansion area played a big rol also. Placing hight heritage protection requirement the mansion will be restored as possible alike as it was when establishing. The mansion will be served as Famiy Center. Mass murder place takes new shape as a multifunktional memorial for the fatalities. And considerating the plentiful nature aroun a Health and Recovering Center in also planned in the area. The Family Center between mansion walls is planned like this that the mansion walls will be remaining as possible historicat. Most important rooms on the center are the cafe, lecture hall, trainigroom, three activitie rooms and infant daycare. When creating Healt and Recovery center it became essential to link the relief and the building together. We can say that the inner program of the buildings is divideing in four areas. On the fourth story is situated the foyer, restorant and a converence room . On the third story takes place recovery center and a spa. Secont and first storyes – hotel rooms. Planned memorial is to memoryalize the fatalities of the mass murder and architecturally its a symbiosis of old and new architectural shape. Overall we can say that with this project is created multifunctional site that uses the nature around and same time completes it.

Item Type: thesis
Advisor: Toivo Tammik
Subjects: Architecture > Applied Architecture > Architectural Design
Divisions: Institute of Architecture > Applied Architecture
Depositing User: Aet Sander
Date Deposited: 19 Jun 2014 07:10
Last Modified: 03 Sep 2019 12:45
URI: https://eprints.tktk.ee/id/eprint/885

Actions (login required)

View Item View Item