Katkestuspinnad


Kolmandana iseloomustavad Tallinna paekivi sagedased katkestuspinnad .

Katkestuspinnad kujutavad endast kivistunud fossiilset merepõhja.

Katkestuspindade arv Tallinna paekivi 8 m läbilõike ulatuses ulatub üle 100. Nad esinevad nii püriitse kui fosfaatse impregnatsiooniga. Impregnatsioon see on sisseimbumine/imendumine veel mitte kõvastunud settesse kas püriitse või fosfaatse vesilahuse kujul. Püriitne impregnatsioon väljendub tumeda vöödina või jämeda musta ebatasase horisontaaljoonena vahetult katkestuspinna all. See on levinud kogu Eesti paelõikes. Fosfaatne impregnatsioon väljendub tumeda vöödina või jämeda beeži ebatasase horisontaaljoonena. Võrreldes püriitsega on tekkinud fosfaatne hapnikurikkamas keskkonnas ja levib arvukalt ainult keskordoviitsiumis põlekivi kihtide ülemise piirini. Fosfaatsed on enamasti vähemärgatavad. Fosfaatsed esinevad reeglina kas kihisüdamete sees või selle ülemisel piiril. [Saadre, 1993]

Püriidse impregnatsiooniga katkestuspinnad 

Alloleval fotodel on püriidse impregnatsiooniga katkestuspinnad. Katkestuspindu tähistavad fotode vasakus servas märgised ja  .

 

Foto on Väo karjääri kagu-nurgast tehtud puursüdamiku läbilõige. Pööra tähelepanu püriitsetele katkestuspindadele pildi ülaosas (mustad jooned sügavustel 3,60 m; 3,63m ). .... . Foto alaosas näed sügavusel 3,7 m fosfaatset beežikat katkestuspinda.

Foto suurendamiseks klõpsa pildil!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution No Derivatives 3.0 License